Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem
20-23.06.2019
CZAS DO STARTU:

STRAVA segments CUP

W roku 2009 miało miejsce wydarzenie, które już na zawsze zmieniło kolarstwo. Nie chodzi wcale o kolejny powrót Lance’a Armstronga do kolarstwa, ale o pojawienie się pewnej sprytnej aplikacji pod nazwą „Strava”. Stawiamy dolary przeciwko orzechom, że nie ma dziś w rowerowym świecie kogoś, kto jeszcze nie słyszałby o Stravie. Jeśli jednak uchował się ktoś taki, to śpieszymy z wyjaśnieniami – Strava jest czymś w rodzaju dziennika treningowego, w którym możemy przechowywać , analizować i dzielić się z innymi swoimi sportowymi osiągnięciami. „Ale to przecież nic nowego” pomyślicie. I mielibyście rację, gdyby nie jedna, niezwykle istotna właściwość Stravy – segmenty.

Idea jest prosta – segment to odcinek (na szosie lub w terenie), którego ślad GPS przechowywany jest w bazie danych Stravy. Jeśli przejedziemy dany odcinek i zarejestrujemy ten przejazd (za pomocą licznika GPS lub telefonu z odpowiednią aplikacją) i załadujemy go do Stravy, to będziemy mogli porównać swój wynik na danym segmencie z rezultatami innych użytkowników. Osoba o najlepszym czasie przejazdu uzyskuje tytuł KOM (King of Mountain) lub QOM (Queen of Mountain). Tym sposobem w kolarskim słowniku pojawiły się takie terminy jak „KOM hunting”, „KOM war” itp. Od kiedy na kolarskie salony trafiła Strava, każdy treningi czy „ustawka” zyskały nowy wymiar. Usiane segmentami trasy przejazdów stały się areną wirtualnej rywalizacji.

_18K4698

Kwestią czasu było pojawienie się podobnej zabawy na wyścigach. W dzisiejszych czasach prawie każdy zawodnik korzysta z licznika lub smartfona z modułem GPS. Pomyśleliśmy więc, że dobrym pomysłem, będzie wprowadzenie dodatkowego elementu współzawodnictwa z wykorzystaniem segmentów Stravy. Tak właśnie narodziła się idea Strava Segments Cup, która od sezonu 2016 będzie towarzyszyła zawodnikom startującym w Beskidy MTB Trophy. Formuła jest prosta – na każdym etapie pojawi się jeden podjazd i jeden zjazd, będący oficjalnym segmentem zawodów. Będą one znane jeszcze przed startem wyścigu i zaznaczone na mapach tak, by każdy mógł wcześniej zapoznać się z ich położeniem. Zawodnicy, którzy wgrają na Stravę swoje przejazdy z danego etapu, będą uczestniczyć w wirtualnej klasyfikacji najlepiej wspinających się i zjeżdżających uczestników Beskidy MTB Trophy. Będzie to ranking łączny, biorący pod uwagę wynik zarówno na zjazdach jak i podjazdach, choć oczywiście prowadzony oddzielnie dla kobiet i mężczyzn.  

_18K4069

Oprócz samej frajdy z wirtualnej walki o tytuły KOM i QOM na najlepszych zawodników i zawodniczki czekają atrakcyjne nagrody. Zwycięzcy klasyfikacji otrzymają liczniki GARMIN EDGE 520 – pierwsze urządzenia z funkcją Strava Live Segments, pozwalającą na analizę swojego przejazdu na danym segmencie w czasie rzeczywistym!

Zapraszamy wszystkich startujących w Beskidy MTB Trophy do wspólnego ścigania w „wirtualu”. Już wkrótce opublikujemy regulamin rywalizacji oraz przedstawimy więcej szczegółów na temat poszczególnych segmentów. Stay tuned!